To, że do wyrabiania ciasta profesjonalnie używa się dzieży, nie jest tajemnicą. Korzystają z nich pizzerie, restauracje, cukiernie, piekarnie itd. Coraz częściej jednak pojawiają się profesjonalne rozwiązania dostępne do użytku domowego. Zapotrzebowanie rynku rośnie, więc producenci wychodząc naprzeciw, prześcigają się w zaspokojeniu tego trendu. Głównie opieram się o rynek włoski, bo ten w miarę dobrze znam. Aczkolwiek skrupulatnie przeszukałem też polskie oferty i tu jeśli chodzi o małe maszyny wciąż jest jeszcze słabo.
Kilka słów o typach mikserów w kolejności od najtańszych do najdroższych.

1) Miksery planetarne – te doskonale znamy. Są to często wielofunkcyjne urządzenia, głównie ukierunkowane do wyrobów cukierniczych, choć oczywiście wyrobią też z powodzeniem ciasto na chleb, czy pizzę. Ceny zaczynają się już od kilkuset złotych.

2) Miksery spiralne – chyba najpopularniejszy rodzaj. Bardzo solidnie wykonane urządzenia zaczynające się od małych modeli (do 5-6kg ciasta) a kończąc właśnie na wersjach profesjonalnych dochodzących do kilkudziesięciu kilogramów pojemności. Tu obraca się również misa, która może być zamontowana na stałe lub wyciągana. Niektóre modele posiadają odchylaną głowicę. Najtańsze modele zaczynają się od około 1800zł.

3) Miksery widelcowe – Stosowane głównie do ciast o wysokiej hydratacji, czyli z dużą ilością wody. Charakterystyczny jest tu ruch widelca w osi poziomej. Również tu misa jest obrotowa. Ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

4) Mikser łapowy – system wyrabiania ciasta najbardziej zbliżony do ręcznego. Maszyna posiada dwa ramiona, które na zmianę ugniatają ciasto, jak ludzkie ręce. Zaletą jest tu idealne napowietrzenie ciasta po zakończeniu pracy. Ten typ uważany jest za najszlachetniejszy. Ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

Osobiście zaczynałem zabawę od zwykłego miksera planetarnego z marketu za około 100€ i służył mi ze dwa lata. Potem zamęczyłem go zbyt dużą ilością ciasta. Następnie przerzuciłem się na KitchenAid Heavy Duty (model z pierwszego zdjęcia), ale nie satysfakcjonowała mnie finalna jakość wyrabianego ciasta, więc odsprzedałem go i zakupiłem mikser spiralny Sunmix 6 (drugie zdjęcie) i jak dla mnie to jest Mercedes ?.

Co jest ważne, miksery spiralne minimalnie nagrzewają ciasto w przeciwieństwie do planetarnych. Ma to o tyle znaczenie, że w pizzach długo wyrastających stara się opóźniać proces wyrastania faworyzując dojrzewanie toteż finalna temperatura ciasta nie powinna przekraczać 23-26°. Oczywiście są od tego wyjątki.